Cyfrowe lornetki Sony DEV-5 i DEV-3
poniedziałek, 22 sierpnia 2011 00:00

Sony wypuściło na rynek lornetki potrafią:

- Nagrywać filmy Full HD (1920 x 1080) z dźwiękiem stereo

- Powiększać do 20x3 (DEV-5)

- Stabilizować obraz (SteadyShot z ?aktywnym trybem?)

- Zapisywać dane geolokalizacyjne GPS (DEV-5)

 

 

 

Od dziś można podglądać w zbliżeniu ptaki, dziką przyrodę i sport oraz nagrywać oglądany obraz na ostrym, stabilnym filmie Full HD.

Sony DEV-5 i DEV-3 to pierwsze na świecie1 lornetki cyfrowe, które pozwalają także na nagrywanie filmu Full HD2 z dźwiękiem stereo. Dzięki nim po raz pierwszy możliwe jest utrwalenie niepowtarzalnych chwil i ich późniejsze oglądanie na telewizorze HD. Lornetki mogą także rejestrować scenę w trybie 3D, służącym do nagrywania fantastycznych, trójwymiarowych filmów, które będzie można wyświetlić np. na telewizorze 3D BRAVIA?. Maksymalne powiększenie w trybie 3D wynosi 5,4x.

Regulowany zoom w obu modelach umożliwia przeczesywanie wzrokiem dużych obszarów w celu łatwiejszego odszukania żądanego obiektu, takiego jak odległa piłeczka golfowa czy ptaki na polu.

Lornetka DEV-5 jest wyposażona w funkcję zoomu cyfrowego. Jej włączenie rozszerza zakres powiększenia, wynoszący standardowo od 0,9x do 10x. W przypadku zoomu cyfrowego maksymalna wartość to 20x3 - przewyższa pod tym względem wiele tradycyjnych lornetek. Model DEV-3 umożliwia oglądanie natury, sportu i szczegółów architektonicznych w powiększeniu do 10x.

W odróżnieniu od tradycyjnej lornetki, elektroniczna automatyka utrzymuje ostrość nawet na poruszających się obiektach. Jeżeli w polu widzenia znajdują się gałęzie i inne przeszkody, ostrość można skorygować ręcznie łatwo dostępnym pokrętłem.

Dzięki elektronicznej automatyce ostrości obie lornetki ostro ujmują obiekty z odległości zaledwie 1 cm (80 cm przy nagrywaniu w trybie 3D). Pozwala to na oglądanie w powiększeniu zarówno odległych, jak i bardzo bliskich obiektów.

Za niezależną rejestrację obrazów dla lewego i prawego oka odpowiada para sprzężonych, precyzyjnych obiektywów Sony G współpracujących z przetwornikami CMOS Exmor R i wydajnymi procesorami BIONZ. Niezależne wizjery elektroniczne generują wyraźne, szczegółowe obrazy dla lewego i prawego oka. Zapewnia to naturalny wygląd trójwymiarowego obrazu i nie męczy wzroku.

Lornetki cyfrowe DEV-5 i DEV-3 są wyposażone w optyczny stabilizator obrazu SteadyShot
(z ?aktywnym? trybem), stosowany także kamerach Handycam? i aparatach cyfrowych Cyber-shot?. Dzięki niemu obraz pozostaje wyraźny i stabilny nawet przy dużych powiększeniach, co szczególnie przydaje się przy nagrywaniu filmu do wyświetlenia na telewizorze HD.

Lornetkę można podłączyć do złącza HDMI? telewizora BRAVIA? lub dowolnego innego telewizora HD, a następnie oglądać obraz na dużym ekranie. Filmy 3D można oglądać na modelach BRAVIA? oraz innych z technologią 3D. Port USB umożliwia z kolei przesłanie nagrań do komputera w celu archiwizacji, edycji i prezentowania.

Stylistyka lornetek, bez rzucających się w oczy elementów, sprawia, że świetnie nadają się do obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku, wkomponowując się w otoczenie.

Obie lornetki wygodnie leżą w rękach nawet przy długotrwałym trzymaniu, co jest zasługą ergonomicznego kształtu i zastosowania powłoki z elastomeru. Umieszczonych u góry elementów sterujących można wygodnie używać nawet w rękawiczkach, a dwa przyciski rozpoczynania nagrywania umożliwiają włączenie nagrywania zarówno prawą, jak i lewą ręką.

Model DEV-5 jest dodatkowo wyposażony w odbiornik GPS, który automatycznie dodaje dane geolokalizacyjne do ujęć filmowych, umożliwiając ich wyświetlanie na mapach elektronicznych przy użyciu kompatybilnego oprogramowania.

Oba modele lornetek są dostarczane z akumulatorem o dużej pojemności (NP-FV70), który wystarcza do 3 godzin nagrania 2D. Pozostały czas pracy akumulatora (w minutach) można sprawdzić w wizjerze elektronicznym.

Wyposażenie modeli DEV-3 i DEV-5 obejmuje również ładowarkę / zasilacz, przewód połączeniowy A/V oraz przewód USB służący do przesyłania plików wideo do komputera. Lornetka DEV-5 jest ponadto dostarczana z osłoną obiektywu, zaślepką wizjera, dużymi muszlami ocznymi, pokrowcem i paskiem na szyję.

Dane techniczne modelu DEV-5K, dostępnego w sieci sprzedaży sprzętu profesjonalnego, są identyczne z danymi modelu DEV-5, a jego wyposażenie obejmuje szybki zasilacz sieciowy / ładowarkę AC-VQV10 oraz akumulator o dużej pojemności NP-FV100.

Lornetki cyfrowe Sony ułatwiają lepsze poznanie naturalnych warunków życia ptaków i zwierząt, a tym samym przyczyniają się ochrony różnorodności biologicznej.

1 W kategorii urządzeń umożliwiających zapis w formacie AVCHD w dniu opublikowania informacji (19 sierpnia 2011 r.)
2 Określenie ?Full HD (1920 x 1080)? oznacza obraz filmowy o rozdzielczości poziomej 1920 pikseli i rozdzielczości pionowej 1080 pikseli. Film jest zapisywany w progresywnym formacie 2D (1920 x 1080 / 50p).
3 Podczas zapisu filmu 2D. Przy nagrywaniu filmu 2D z włączonym zoomem cyfrowym i powiększeniem przekraczającym 10x pogarsza się jakość obrazu. Model DEV-3 nie ma funkcji zoomu cyfrowego.


Źródło: sony.pl